pühapäev, 29. detsember 2013

Viisavabad riigid, koos kaardi ja nimekirjaga


Alates 24. jaanuarist 2014 saavad Eesti kodanikud reisida Taisse viisavabalt. Taiga viisavabaduse saavutamine on Eesti välisministeeriumi jaoks kindlasti oluline läbimurre, sest seda on taotletud juba aastaid. Viimane suurim viisavabaduse saavutamise läbimurre oli eelmise aasta oktoobris, kui Eesti kodanikud said alates 01.10.2012 kuupäevast hakata viisavabalt reisima Brasiiliasse. 

Eesti kodanikud võivad nüüd (k.a. Tai) viisavabalt reisida maailmas 120 riiki/ erihalduspiirkonda/meretagusele alale. Et visuaalselt paremini aru saada, kuhu maailmanurka Eesti kodanikud viisavabalt reisida saavad, tegin välisministeeriumi kodulehel olevale infole toetudes vastava kaardi, millel on sinise värviga märgitud ära kõik viisavabad riigid. On näha, et kui Euroopa, Põhja- ja Lõuna-Ameerika on põhimõtteliselt tervenisti viisavabad, siis Aafrikas ja Aasias on hall ala ülekeelukalt domineeriv. 

Euroopas pole viisavabad riigid ainult Valgevene ja Venemaa, Põhja-Ameerikas Kariibi mere saartest Kuuba ja Jamaika ning Lõuna-Ameerikas Surinam ja Guyana. Aafrikas ja Aasias ei tule vaadata riike, millega Eestil viisavabadust ei ole, vaid riike, kellega on. Aafrikast ainult Maroko (siia alla kuulub tõenäoliselt ka Lääne-Sahara, kuigi Eesti välisministeeriumi kodulehel vastavat infot ei ole, sest Lääne-Sahara riiki tunnustavad maailmas ainult 46 riiki. Eesti ratturid on Marokost Lääne-Saharasse sõitnud ning "piiril" viisat neilt ei küsitud.), Botswana, Svaasimaa, Mauritius ja Seišellid. Aasias on viisavabasid riike natuke rohkem - Armeenia, Gruusia, Iisrael, Kõrgõzstan, Tai, Malaisia, Singapur, Brunei, Filipiinid, Taiwan, Macao, Hongkong, Jaapan ja Lõuna-Korea. Okeaanias Austraalia, Uus-Meremaa, Fidži, Kiribati, Niue, Prantsuse Polüneesia, Vanuatu, Uus-Kaledoonia ja Wallis ja Futuna. 

POTENTSIAALSED VIISAVABAD RIIGID

Kuigi Kuuba on Eesti turistide seas olnud üks turismisihtpunktidest Kariibi mere regioonis, on selle kommunistliku riigiga viisavabaduse saavutamine raskendatud ning võib oletada, et ka mitte Eesti välismisniteeriumi prioriteet. Seevastu Jamaikaga võib Eestil tõenäoliselt ühel päeval viisavabadus olla. Enamus EL riikidel on Jamaikaga viisavabadus olemas. 

Surinami ja Guyanaga võib viisavabaduse samuti saavutada, sest näiteks Guyanaga on see olemas Soomel ning veel mitmel EL riigi kodanikud naudivad Guyanasse viisavaba reisimist. Probleem on aga selles, et Guyana ja Surinam on näiteks lennuliikluse poolest suhteliselt suletud riigid, sest näiteks Guyanal on lennuühendus vaid Kariibi saarte, Kanada ja USA-ga, mille vahet lendavad Guyana immigrandid ja töölised. Sama seis on ka Surinamiga, kellel endise Hollandi kolooniana on küll läbi Amsterdami olemas otseühendus ka Euroopaga, kuid ülejäänud sihtpunktid on kõik kas Kariibides või Põhja-Ameerikas. Seega võib öelda, et Guyanasse ja Surinami reisimine on piiratud võimalustega ning kindlasti ei ole need kaks lopsaka loodusega riiki eestlaste peamised reisi sihtpunktid. Guyanaga viisavabaduse saavutamine on tõenäoline, kuid Surinamiga mitte, sest riigi lähiajalugu varjutab Desi Bouterse diktatuur ning Paramaribo ei ole teistele riikidele aldis viisavabadust andma. 

Aafrikas on kaardile vaadates olukord väga nukker, sest musta mandrit katab hall ala. Ma ei ole ära märkinud Tuneesiat, kuigi Tuneesiasse saab viisavabalt reisida, kui reisitakse läbi turismibüroo. Aafrikast võiksid viisavabaks saada Lõuna-Aafrika Vabariik, Namiibia, Madagaskar, Lesotho, Keenia, Egiptus, Senegal ja Tansaania. Ülejäänud Aafrika on turismi seisukohalt vähem avastatud riigid (Uganda, Mosambiik, Ghana ja Sambia ehk v.a.). Egiptus on aga viisavabaduse andnud vaid mõnedele piirkondlikele riikidele ning Eestile selle andmine ei ole kindlasti prioriteet ja Eesti turistide hordid seda protsessi kindlasti ei kiirenda. Keenia ja Tansaaniaga on sarnane olukord nagu Egiptusegagi. Reaalselt võiks viisavabaduse saavutada Lõuna-Aafrika Vabariigi, Lesotho ja Namiibiaga, sest need on riigid, kus Eesti turistid reaalselt ka käivad ning riigid, mis on altid viisavabadust andma (viimasesse nimekirja kuulub tegelikult ka Malawi). Üldiselt on Aafrika aga piirkond (v.a. Põhja-Aafrika kuurordid), kuhu Eesti turistid naljalt ei satu ning reaalset vajadust viisavabaduse saavutamiseks peale Lõuna-Aafrika Vabariigi, Namiibia ja Lesotho ei ole. 

Lähis-Idas on aga 3 riiki, kellega viisavabaduse saavutamine peaks olema üks järgmisi prioriteete. Nii Araabia Ühendemiraadid, Katar kui Bahrein on tänu tihedale kontinentidevahelisele lennuliiklusele saanud tähtsateks transiitpunktideks ning nende viisata külastamine lendude vahetamise ajal on kindlasti eestlaste suur soov. Kui viisavabadust ei saa, siis vähemalt võimaluse hankida riiki saabumisel viisa piirilt. Nii nagu see on paljudele EL riikide kodanikele. Lisaks võiks viisavabaks riigiks saada Omaan, mis oma luksuslike kuurortidega on  suurepärane vahepala Dubai ja Abu Dhabi linnamelule. 

Erinevalt Aafrikast on Aasia turistidele paradiis, kuid Eesti kodanikele on viisavabasid riike seni vaid üksikuid. Arvestades, et Kasahstani ja Eesti vahel on paaril viimasel aastal suhteliselt head suhted, võiks eeldada, et Kasahstan on ühel päeval viisavaba riik. Vaadates aga nimekirja, kellega Kasahstanil on seni viisavabadus sõlmitud, on näha, et SRÜ-väliste riikide kodanikud naljalt Kasahstani ilma viisata reisida ei saa. Nii et Eesti lootused siinkohal just kõrged ei ole. Küll aga võiks viisavabaduse saavutada Mongooliaga, mis on üha rohkem välismaailmale avanemas ning mis on üheks raudtee transiidikoridoriks Eesti ja Hiina vahel (nii nagu seda on ka Kasahstan). 

Lõuna-Aasiast võiks viisavabaduse saavutada Sri Lankaga, kuhu Eesti turistid samuti aeg-ajalt satuvad ning arvestades, et turism on Sri Lanka üks olulisi majandusharusid, siis ei ole Sri Lanka soov viisavabduse allkirjastamine üldsegi lootusetu. Samadel põhimõtetel võiks Eesti saavutada viisavabaduse Vietnami ja Indoneesiaga. 

Okeaania on Eesti turistidele kõige eksootilisem piirkond ning tõenäoliselt ei ole seal kaugel alal riike, mis oleksid Eesti jaoks viisavabaduse saavutamise nimekirjas esimeste seas. Austraalias ja Uus-Meremaal elavad eestlased on aga see kontingent, kellele pakuks Okeaania riikidega viisavabaduse saavutamine suuremat huvi. Okeaania väikeriigid aga paistavad silma viisavabaduse mitte andmise poolest (näiteks Samoa, Tuvalu ja Tonga) ning Eesti kindlasti ei saa siin olema riik, kellele tehakse erand. Okeaania väikeriigid annavad viisad aga piirilt, lootes sedasi kasseerida väikest lisatasu iga riiki külastava turisti pealt. Seega võiks öelda, et terve Okeaania on reisimiseks sisuliselt täiesti avatud.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et Eesti turistidele on maailm suhteliselt avatud ning kuigi Aasias võiks olla viisavabasid riike rohkem, ei saa öelda, et erinevate riikide viisanõue kuidagi pidurdaks eestlaste käimist laias maailmas. Tõsi, on 3 suurt riiki, kus eestlased palju käivad ning mille viisa saamine on teinekord väga keeruline - India, Hiina ja Venemaa. Üldiselt aga on maailm eestlastele avatud. Seda enam, et lisaks 120 viisavabale riigile, saadakse mitme riigi viisad ka piirilt. Kahjuks aga sellist ametlikku nimekirja Eesti välisministeerium avaldanud ei ole. Aastaid tagasi see veel oli. 

Välisministeeriumi nimekiri riikidest, kuhu Eesti kodanikel on õigus siseneda viisata:
Austria, Andorra, Belgia, Bulgaaria, Hispaania, Holland, Horvaatia, Iirimaa, Island, Itaalia, Kreeka, Küpros, Liechtenstein, Luksemburg, Läti, Leedu, MaltaMonaco, Norra, Poola, Portugal, Prantsusmaa, Rootsi, Rumeenia, Saksamaa, San Marino, Slovakkia, Sloveenia, Soome, Suurbritannia ja Põhja-Iirimaa Ühendkuningriigid, Taani, Tšehhi, Ungari, Šveits.
RiikTingimused
AlbaaniaTavapassiga reisijale kuni 90 päeva korraga.
Ameerika ÜhendriigidKuni 90 päeva, turism ja ärireis, kehtiv elektrooniline reisiluba (ESTA)
Anguillakuni 90 päeva poole aasta jooksul
Antigua ja Barbudakuni 90 päeva poole aasta jooksul
Argentinakuni 90 päeva poole aasta jooksul
Armeeniakuni 180 päeva aasta jooksul
Arubakuni 30 päeva korraga
AustraaliaKuni 90 päeva korraga, turism ja ärireis, eelnev elektrooniline registreerimine eVisitor
Bahamakuni 90 päeva poole aasta jooksul
Barbadoskuni 90 päeva poole aasta jooksul
Belizekuni 30 päeva korraga (edasi-tagasi pilet, hotelli broneering)
Bermudakuni 90 päeva poole aasta jooksul
Boliiviakuni 90 päeva korraga
Bosnia ja Hertsegoviinakuni 90 päeva korraga. Tähelepanu! Eestist otse Bosnia ja Hertsegoviinasse lennates on vajalik pass ja ei piisa ainult ID kaardi olemasolust.
Botswanakuni 90 päeva korraga
Brasiiliakuni 90 päeva poole aasta jooksul
Briti Neitsisaaredkuni 90 päeva poole aasta jooksul
Bruneikuni 30 päeva (vajalik kehtiv Eesti Vabariigi pass, kehtiv pilet tagasi Eestisse või kolmandasse riiki, piisavad rahalised vahendid)
Colombiaturismi eesmärgil kuni 180 päeva aasta jooksul
Costa Ricakuni 90 päeva poole aasta jooksul
Dominica Ühenduskuni 21 päeva
Dominikaani Vabariikkuni 30 päeva (turistikaardiga, mis väljastatakse piiril)
Ecuadorkuni 90 päeva korraga
El Salvadorkuni 90 päeva korraga
Falklandi saaredKuni 90 päeva, riiki sisenemine samadel tingimustel nagu Suurbritannia territooriumile.
Fidžikuni 4 kuud korraga
Filipiinidkuni 30 päeva (tingimusel, et pass kehtib veel 6 kuud pärast riigis viibimise aja lõppu ning on olemas kehtiv pilet tagasi Eestisse või kolmandasse riiki)
Grenadakuni 90 päeva poole aasta jooksul
Gruusia360 päeva, Tähelepanu! Eestist otse Gruusiasse lennates on vajalik pass ja ei piisa ainult ID kaardi olemasolust.
Guadeloupekuni 90 päeva, riiki sisenemine samadel tingimustel nagu Prantsusmaa territooriumile.
Guatemalaturismi eesmärgil kuni 90 päeva korraga
Haitikuni 90 päeva poole aasta jooksul
Honduraskuni 90 päeva poole aasta jooksul
Hongkong, Macau -
Hiina RV erihalduspiirkonnad
kuni 90 päeva poole aasta jooksul
Iisraelkuni 90 päeva poole aasta jooksul
Jaapankuni 90 päeva poole aasta jooksul
Kanadakuni 180 päeva. Ainult turism, õppimiseks ja töötamiseks on vaja viisat.
(täpse aja määrab vajadusel piirivalve)
Kiribatikuni 30 korraga
Korea Vabariikkuni 90 päeva poole aasta jooksul
Kosovo90 päeva poole aasta jooksul
Kõrgõzstankuni 60 päeva
Makedooniakuni 90 päeva poole aasta jooksul. Tähelepanu! Eestist otse Makedooniasse lennates on vajalik pass ja ei piisa ainult ID kaardi olemasolust.
Malaisiakuni 90 päeva korraga
Marokokuni 90 päeva poole aasta jooksul
Martiniquekuni 90 päeva, riiki sisenemine samadel tingimustel nagu Prantsusmaa territooriumile
Mauritiuskuni 90 päeva poole aasta jooksul
Mayottekuni 30 päeva, riiki sisenemine samadel tingimustel nagu Prantsusmaa territooriumile
Mehhikokuni 180 päeva aasta jooksul
Moldovakuni 90 päeva poole aasta jooksul
Montenegrokehtiva passiga poole aasta jooksul kuni 90 päeva, ID-kaardiga kuni 30 päeva
Montserratkuni 90 päeva poole aasta jooksul
Nicaraguakuni 90 päeva poole aasta jooksul
Niuekuni 30 päeva
Panamakuni 6 kuud
Paraguaykuni 90 päeva poole aasta jooksul
Peruuturismi eesmärgil kuni 183 päeva
Prantsuse Guajaanakuni 90 päeva poole aasta jooksul
Prantsuse Lõunaaladkuni 30 päeva poole aasta jooksul
Prantsuse Polüneesiakuni 90 päeva poole aasta jooksul
Puerto Ricokuni 90 päeva, turism ja ärireis, kehtiv elektrooniline reisiluba (ESTA)
Réunionkuni 90 päeva poole aasta jooksul
Saint Kitts ja Neviskuni 90 päeva poole aasta jooksul
Saint Luciakuni 6 nädalat
Saint Vincent ja Grenadiinidkuni 30 päeva
Saint Pierre ja Miquelonikuni 1 kuu
Seišellidkuni 90 päeva poole aasta jooksul
Serbiakuni 90 päeva korraga.Tähelepanu! Eestist otse Serbiasse lennates on vajalik pass ja ei piisa ainult ID kaardi olemasolust.
Singapurkuni 90 päeva korraga
Svaasimaakuni 30 päeva korraga, võimalus pikendada kuni 90 päevani
Svalbard ja Jan Mayenkuni 90 päeva poole aasta jooksul
Taiwankuni 90 päeva korraga
Trinidad ja Tobagoturismi eesmärgil kuni 30 päeva
Tšiilikuni 90 päeva poole aasta jooksul
TuneesiaEesti turistid, kes sõidavad Tuneesiasse organiseeritud turismigrupi reisiga, on vabastatud viisanõudest. Piisab väljaostetud Tuneesia hotellikohtade ettenäitamisest.
Turks ja Caicoskuni 30 päeva korraga
Türgikuni 90 päeva poole aasta jooksul.
Muudel eesmärkidel reisimisel (õppimine, töö, rahvusvahelised autojuhid, perega taasühinemine jms) vajab isik eesmärgikohast viisat.
Ukrainakuni 90 päeva
Uruguaykuni 90 päeva korraga
Uus-Kaledooniakuni kolm kuud
Uus-Meremaakuni 90 päeva poole aasta jooksul
Vanuatukuni 30 päeva korraga
Vatikankuni 90 päeva poole aasta jooksul
Venezuelaturistidele kuni 90 päeva poole aasta jooksul. Riiki sisenemisel tuleb täita DEX-2 Turisti Sisenemise kaart (DEX-2 Tourist Entry Card), mida väljastavad volitatud lennufirmad enne saabumist sihtkohta või saabumisel riiki immigratsiooniametnikud.
Wallis ja Futunakuni 30 päeva korraga
Link: http://www.vm.ee/?q=node%2F4839

Kommentaare ei ole: